![]() |
|
|
Passform: Funksjon: Kvalitet: |
Konklusjon: Pris: 1795 kr. |
Vinterens skarpe lys og kraftige gjenskinn i alle mulige vinkler fra snø og is, stiller høye krav til en sportssolbrille. Ikke minst når man går på ski.
Salomons Bubblebrille er et interessant alternativ for aktiviteter i snøen, og brillen skapte stor begeistring også blant våre testere, enten de brukte den til alpine aktiviteter, langrenn eller helt andre ting.
Det virker som om Salomon har tatt de beste elementene fra store, heldekkende skibriller – skigoggles – og mer tradisjonelle sportsbriller, og kombinert dem i ett produkt. Bubble kombinerer nemlig en rekke raffinerte detaljer i en ganske annerledes design som ikke bare er design for designens egen skyld.
Konstruksjonen gjør for eksempel at du kan pakke sammen brillen i et smart etui som tar mindre enn halvparten så stor plass som et tradisjonelt brillehus. Når også materialkvaliteten og den stilsikre finishen er av høyeste klasse, så stemmer det meste.
Umiddelbart er det nok muligheten til å klappe sammen brillen som skiller den mest fra mer tradisjonelle konkurrenter. For å ta så liten plass i lommen har Bubble fått et ledd på midten, og brillestengene gir god beskyttelse til glassene. Brett brillestengene ut igjen, så får de sin fulle lengde ved hjelp av en mekanikk som er en James Bond-film verdig.
Når brillen er i bruk, er det ikke antydning til slark i leddene, og den føles like stabil som en vanlig solbrille. Brillen føles også lett på nesen. Og selv om brillestengene er noe kortere enn på tradisjonelle briller, sørger friksjonen i den matte gummien på stengene for at de sitter som limt, enten rett på huden eller på luen.
Passformen passet alle de mannsansiktene vi prøvde dem på. Og takket være den gjennomførte wraparound- designen, som lar brillen ligge tett på ansiktet, sitter Bubble så tett at den holder fartsvinden ute mens du raser ned skibakkene. Vi opplevde også at de relativt store glassene ga et imponerende godt og fullstendig uhindret utsyn uten sjenerende lysinnfall verken fra sidene eller nedenfra i form av gjenskinn fra snøen.
Ett lite ankepunkt er at brillen ikke finnes i en modell med glass i oransje fargetoner, som er å foretrekke når sikten i skibakken er dårlig.
















