Ja, det kan du godt gjøre. På en terrengsykkel er dekkvalget alltid et kompromiss mellom rullemotstand og veigrep. Dekk med få og små knotter har lavere rullemotstand, men gir dårlig feste på gjørmete underlag. Grove dekk med mange store knotter biter seg fast i søle, men reduserer farten fordi rullemotstanden er større.
For å få godt veigrep og minimal rullemotstand sverger mange til å sette forskjellige dekk foran og bak. Det groveste dekket settes alltid foran for å unngå å skli.
Slik kombinerer du forskjellige dekk optimalt
Nedenfor kan du se hvordan du best kombinerer de ulike dekktypene på jevnt/ujevnt underlag og på henholdsvis vått, tørt eller vanlig føre.
GD = gjørmedekk med mange og grove knotter. AD = allrounddekk med litt færre og ikke fullt så grove knotter. KD = konkurransedekk med få og små knotter.

Gjørmedekk

Allrounddekk

Konkurransedekk